

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Serial |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 1.4 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Input capacitance | 37 pF |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Touchscreen | Resistive Touch Controller |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Reference Voltage | External |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Input Type | Single Ended |
Stock: 179
Distributors
pcbx
Unit Price$2.36505
Ext.Price$2.36505
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.36505 | $2.36505 |
| 10 | $1.78514 | $17.85140 |
| 25 | $1.64007 | $41.00175 |
| 50 | $1.55819 | $77.90950 |
| 100 | $1.48039 | $148.03900 |
| 300 | $1.42508 | $427.52400 |
| 500 | $1.37184 | $685.92000 |
| 1000 | $1.32058 | $1320.58000 |
